Achievements

 

Its is a prestigious moment for the school as our principal,Mrs.Devika Dinesh was honoured for contribution in the field of education by Sri Kanchi Mahaswami Vidya Mandir.She was honoured by Governor of Tamil Nadu, Thiru Banwarilal Purohit,on 19th Jan 2018.


"CROWD FUNDING"

 

       

Runners-up in Srimathi Prabha Jaidev Memorial Football Tournament

       

Congratulations to the School Football team on securing Runners-up in Srimathi Prabha Jaidev Memorial Football Tournament held at D.A.V. Boys Senior Secondary School, Mogappair, Chennai from 30th June to 5th of July 2017.

    M.THIYAGU (COACH)
    ASIF KHAN–XII (CAPTAIN)
    GABRIEL FREDERICK-XII
    SAINYAM BORAR-XII
    DANISH KHAN-XII
    MOHAMMED NUZAIR -XII
    HABIB MOHAMMED ASIF-XII
    S.ASHWIN SUDHARSAN-XII
    NAUMAN KHAN-XI
    AKASH SUKKOOOR.K-XI
    AJAY GULECHA-XI
    SANJAY.S-X
    LAKSHYA KHATRI-X
    ABDUL WADOOD-X
    NADEEM KHAN-X
    AHAMED RASHEEF-X
    MOHAMMED FAYAZ-X
    GABRIEL FREDERICK-XII was declared as player of the tournament.

13th N.S.S Mandradiyar Rolling Trophy

 

       

Swimming Competition - South Zone


Congratulations to S.Niranjana Devi (Std XI-B) on winning the Bronze Medal in 200M (Breast stroke) in the CBSE South Zone Swimming Competition held at Kumadvathi Residential Central School-Karnataka.


Inter School Competition - Nursery Talent Hunt at Sindhi Model School


Congratulations to our winners:

STORY TELLING (SPIN A YARN)- 3RD PLACE
       SARAH JESSICA ROSE (UKG)

JUNGLE ART - 3RD PLACE
       S.M.PRITHIKA, BALAHARSHITHA G.S (UKG)

FANCY DRESS- 3RD PLACE
       MARYAM NUSRA (LKG)

SHERWOOD HALL STUDENT VEERING TOWARDS VICTORY


" SHERWOOD HALL STUDENT VEERING TOWARDS VICTORY"
(L. Veerissh of Class- I)


School Basketball Team on winning CBSE-cluster V Tournament


Congratulations to the school Basketball Team on winning CBSE-cluster V Tournament for the 6th time which was held at PSBB School K.K. Nagar from 22nd to 25th of September 2015.


AQIB ABDULLA(CAPTAIN), TAHAN RAUF ,W.R.ASHWIN KUMAR, MAHAA VISWATH, NIMAL YUGHAN, J.JEREMIAH KENNEDY, TARUN JUDE, SALMAN FARAZ, TOM PHILIP, ERIC BEN, FARNAZ.A, AMAN ABDULLA and SURESH(COACH)

AQIB ABDULLA was declared as player of the Tournament.


Best teacher Award 2015


Congratulations to Mr. Navaneetha Krishnan on receiving the 'Best Teacher Award 2015' from the Central Cluster of CSSC, Chennai.


Inter School Tournament (August 2015)

BASKETBALL

  Congratulations to the school Basketball team on securing 3rd place in the 1st P. A. K.

PALANISWAMY BASKETBALL TOURNAMENT held from 10th to 13th August 2015.


Inter school tournament (July 2015)

Padma Bhushan @ Lady Andal


BASKETBALL
  Congratulations to the school Basket Ball Team on Winning the Padma Bhushan Tournament.


Name :
   Aqib Abdulla
   Farnaz Ahmed
   Tahan Rauf
   Ashwin W. R
   Jeremiah Kennedy
   Manav Madhavan
   Vishwanath
   Tom Philip
   Aman Abdulla
   Nimal
   Tharun
   Nikhil

**************************************************************************************************

SWIMMING
  Congratulations to Nila Somadaram (std 1V B) on Winning a Gold Medal and Niranjana Devi (std X1 B ) 2 Bronze Medals respectively for Swimming Competitions held at Lady Andal School.

**************************************************************************************************

 

       

 

       



Shraddha’s My India Clean India

SHRADDHA’S My India Clean India inter- school Storytelling and elocution contest.


Sub-Juniors level: Adhithyan. A of 2A won 2nd Prize and Hrishi of 2B won 3rd Prize.

Bloomers: Bala Harshitha of LKG B won 3rd Prize in English and Veerish of UKG B won 2nd Prize in Tamil.

Hussain of UKG A won Encouragement Award.


**************************************************************************************************

Adnan Khan of class VI has won the second prize in “WEALTH FROM WASTE” in “Varnotasav” District level Art competition held by MCC School on 7th Nov 2014.


**************************************************************************************************

P.Kumaresh Pandian of  Class 12 – ‘A’ won

Gold Medal - 50 m Back Stroke
Gold Medal - 50 m   Breast Stroke
Silver Medal - 100 m Breast Stroke
Silver Medal - 200 m  Individual Medly
Bronze Medal - 50 m  Free Style    

in CBSE-South Zone Swimming Meet held at The Pupil, Saveetha Eco School , Poonamallee,Chennai on 11th  to 14th of September 2014


**************************************************************************************************

GSS Jain Vidyalaya –“ Skillorama” – English skill competition held on 9th sep 2014.

2nd prize- A MINUTE TO SKIT IT- LABHIBAH ALI, SARAH MARICAR, SANJANA P, MUSHAB ALI of class XI

2nd prize- CREATIVE WRITING- SARAH MARICAR of class XI


**************************************************************************************************

Best Teacher Award 2014

Mr. E. Marutha Vinayagam has received "Best Teacher Award 2014 " from CSSC Chennai Cluster School.


**************************************************************************************************

Tamilnadu Schools Cricket Association (TNSCA) – State Awards Event 2013-14

In the 4th State championship Cricket tournament between 4 states, held at Hoskote, near Bangalore, from 15 - 17th August, Tamilnadu team won the championship cup (Under 12 boys). Tatwa Harsha Raj of class VII B was chosen the "Best All Rounder" player.

Abhishai Jonathan Albert of class VII A also represented the team.

Tamil Nadu Governor Dr. K. Rosaiah presented the awards to cricketers at Chennai on 23rd Aug 2014.


**************************************************************************************************

CULTURALS June & July 2014

21st June
ASTRA- Bhavan’s Rajaji Vidyashram
3rd prize- Dance- Mehul Mehta

17th July
a)Horlick’s Whiz Kids
3rd prize- Whizkids Got talent Contest- Kewin

18th July
b)Prachodya-AMM matriculation school
1st prize- quiz competition

Level1: Evelyn Disha(1B),Moksh Surana(1A),Hiba(1B)

19th July
c) Melange- AMM Matriculation School
1st prize-Fashion show
1st prize- Block and Tackle:Shikshaa(11A)
1st prize- French Song

25/26th July
d)SWIRL- Sacred Heart Mariculation higher secondary school
Adaptune- Mehul Mehta(12B)
VJWannabe- 2nd prize: AnanyaVarma(9B)
1st prize- Fashion Designing:Sarah, Sagarika, Pooja(11B)
1st prize-Fashion Show
1st prize-Lexicon-Shreya & Muffadal(12A)

**************************************************************************************************

SIP NATIONAL PRODIGY 2013

SIVAVEERA KRISHNAN S of class IV is awarded 3rd Runner Up in Grand Module C in the SIP National Prodigy held on 30th November 2013 at Hyderabad.


**************************************************************************************************

TALENT DISPLAY PROGRAM (Organised by SERVICE & RESEARCH INSTITUTE ON FAMILY AND CHILDREN) Conducted on : 16.11.2013

GROUP I- DRAWING:
I PRIZE - H.R. TRISHA (IV STD)

GROUP II- DRAWING:
I PRIZE - SANDHYA (VIII STD)

ELOCUTION ( GROUP IV)

IV PRIZE - KEERTHANA (VII STD )

V PRIZE - HARSHIP UHICHA ( VIII STD)

**************************************************************************************************

SIP Abacus, Brain Gym and Mental Arithmetic Competition - 2013

Siva Veera Krishnan of class IV is awarded winner 2 in grand Module "C" in the regional SIP Abacus, Brain Gym and Mental Arithmetic Competition held on 6th Oct 2013.

**************************************************************************************************

Event 2000M QUADS

Aadithya Marthandan of class VII has participated in CBSE South zone Skating Championship at Belgaum. He has been awarded the second position and subsequently selected for the National level competition.

**************************************************************************************************

Competition held at Vana Vani Mat.,Hr., Sec., School on 17.10.13

World of Words: I prize – Ananya Varma - VIIIB & Zayn Sadiq Sait - VI B

Creative writing- I prize – Jeremiah Kennedy – VIII B

Quiz- III place- Aditya Prabhu & Harshit Kicha of VIII

Music competition (Tamil)- certificates were awarded for III place- S.Keerthana – VII A

Group Songs:
Certificates were awarded for III place
S. Mahalakshmi- VII B,
J. Heli – VII B,
T.Nivyashree – VIIB,
D. Keerthana – VII A,
R. Jaishaksthi- VIIB,
M.R.Lavanya – VII A,
S.Hasi - VII B

**************************************************************************************************

MCC Interschool Art Competition held on 17.10.13

Pot Painting - III prize – Osheen Anand – VII B

**************************************************************************************************

Vatchala Ashokan of class XII B has won three bronze medals in the Tamil Nadu State swimming Championships held at Chennai on 4th, 5th, 6th June and a bronze medal in the Senior state swimming championships held at Chennai on 8th September. She has also won 4 gold medals in the CBSE South Zone(swimming) Championships hosted by Peevees Public School, held at Nilambur, Kerala from 9th to 12th September 2013.

**************************************************************************************************

Sherwood Hall Senior Secondary School were the winners for the fifth consecutive year in the Cluster V Basket Ball Tournament organized by CBSE. The matches were held between September 2nd and 5th,2013, at PSBB,K.K.Nagar. The final match was against Bala Vidya Mandir with an overwhelming score of 53-27. Nirmal was awarded as the Best player of the tournament. Coach Suresh kumar .

**************************************************************************************************

CHANDINI MURALI (CLASS IX A) has bagged 7th place in Junior division in Scrabble Competition conducted by "Chennai Brain Gym" on 24th August 2013.

**************************************************************************************************

SIVAVEERAKRIHSNAN - IV B has won First Prize in the competition Mental Maths conducted by CHENNAI BRAIN GAMES. He stood first place in Under 10 category Mental Maths.

**************************************************************************************************

Nirmal K.N. of XII – has represented Chennai Basketball team & won Tamil Nadu Basketball Association State Championship held at Neyveli from 25/7/13 to 28/7/13.

**************************************************************************************************

Khushith Jain has won " YOUNG SAILOR" prize - in the sailing competition conducted by India International Regata, chennai .

**************************************************************************************************

Our school has won OVERALL CHAMPIONSHIP in culturals conducted by THE ASHRAM SCHOOL on 25th July 2013.

* YUVARANI TITLE WON BY CHANDINI MURALI (STD IX) RUNNER UP - DISHA JAIN (IX)

* YUVARAJA RUNNER UP - ROSHAN SHAFI

* SHREY - I PRIZE IN 'FASHION SHOW TEAM'

* CHANDINI MURALI - I PRIZE IN "FASHION SHOW"

* APARNA, DISHA JAI - II PRIZE IN 'POSTER MAKING'

* MAHINYAA SAI BOSE & SHUBAM JALAN - I PRIZE IN 'RJ/VJ'

* SARAH MARICAR & CHRISTINE P - I PRIZE IN 'CREATIVE WRITING'

* DISHA JAIN - RUNNER UP IN 'FASHION SHOW' & II PRIZE IN 'POSTER MAKING'

* BHARATH MALLELE, KHATEEJA LUBNA, AQIB ABDULLA, TAHAN RAUF - III PRIZE IN 'CHANNEL SURFING'

* ROSHAN SHAFI, LAKSHAY K. MUTHA, LABHIBAH SHRAF ALI, SANJANA PARTHASARATHY, BHARATH MALLELA, TAHAN RAUF, CHRISTINE P, AQUIB ABDULLY HAS WON FIRST PRIZE IN FASHIONS

**************************************************************************************************

ARJUN RAMAKRISHNAN of CLASS 12 B is the

WINNER -BOYS U-16 SINGLES
WINNER- BOYS U-18 SINGLES

Conducted by ALL INDIA TENNIS ASSOCIATION TOURNAMENT TALENT SERIES , in Tirupati From 8th July to 12th July 13.

**************************************************************************************************

P. AADITHYA MARTHANDAN of CLASS VII A has won two GOLD MEDALS and one SILVER MEDAL in SKATING
Conducted by 23rd Chennai District level competition - from 17th to 21st July.

****************************************************************************************************************************************************************

HORLICKS WIZKIDS  (10.07.2013)

KEVIN FERNANDES(XI A) have won FIRST PRIZE in TALENT SHOW

SHREY SANKLECHA (IXA), SHUBHAM BHAGAR (IXA ) has won SECOND PRIZE in RECYCLE RAJA

**************************************************************************************************

STUDENTS PARTICIPATED IN CULTURALS CONDUCTED BY NATIONAL PUBLIC SCHOOL  (10.07.2013)

* AFFAN AKBAR (XII B) & RAGHA KIDAMBI (XII B)  has won THIRD PRIZE in QUIZ

* AFFAN AKBAR, AKSHAY(XII A), IBAAD(XIIA) , IDRIS, MD. AFFAN(XII A), RAGHA(XII A), SHIVA, THEJAS VISHAL (XII A)  has  won second prize.

* AFFAN AKBAR (XII B), ANGELINA (XII A), CHRIS VERONICA (XII B), GAUTAM (XII B), IDRIS (XII B), SHALAKYA(XII B), TEJAS VISHAL (XII A), VARSHA (XII B)- WON - SECOND PRIZE IN DANCE

**************************************************************************************************


BHAVAN'S RAJAJI VIDYASHRAM - INTER SCHOOL ELOCUTION COMPETITION  (10.07.2013)

CHRIS VERONICA has won THIRD PRIZE 

**************************************************************************************************

                 "Open Day" at Alliance Francaise

X std French students attended the "Open Day" at Alliance Francaise on the 25th June 2013.

     Prarthana Roy won the prize in Quiz competition
               and
     Sanjana P won the overall participation award.

**************************************************************************************************

                Std XII School Toppers (2012- 13)

    NAME

    POSITION

    Marks

 A.  PREETHIKA

  1st

    454/500

 SHIVAM BHALLA

  2nd

    452/500

 PRATYUSH SINGH

  3rd

     451/500



**************************************************************************************************

                Subject wise Topper (2012-13)

            NAME

    SUBJECT

   %

 Shevaun Bernadette  Dacosta

      English

   94%

 Ria  J.  Shah

      Physics

   89%

 A.Akash

      Accountancy

   91%

 Vineetha Clarice Abraham

      Accountancy

   91%

 Pratyush  Singh

      Chemistry

   95%

 A.Preethika

      Chemistry

   95%

 Ria  J.  Shah

      Chemistry

   95%

 Siddhartha Singh

      B.Studies

   99%

 Shivam Bhalla

      Maths

   98%

 Pratyush  Singh

      Biology

   99%

 Shevaun Bernadette  Dacosta

      Psychology

   82%

 A.Sneha

      Economics

   81%

 Shivam Bhalla

      Computer

   93%

 

 

**************************************************************************************************

                 Topper (2011-12)

STD:X -
Merit Certificates have been awarded for reasons of Outstanding Performance and obtaining grade A1 in all the five subjects English, II Language (Tamil, Hindi, French) Social Science, Science and Mathematics to the following students.

Aarthi Golecha

Abir Sarkar

Lalit Kumar

Gowthami

**************************************************************************************************

SPORTS:
Our Basket Ball Boys Team have won laurels for the school. This team have won the CBSE Cluster-V Tournament for the third consecutive time i.e. 2009, 2010, 2011.

Winners of State Level Tournament conducted by various schools and organizations St.Joseph’s College, ST.Joseph School, Chengalpet, Seethakathi Tournament conducted by Crescent College, Vandalur.

Winners of District Level Tournament conducted by Padma Bhushan Lady Andal, D.A.V. School, Gopalapuram, G.R.T School, Union Christian School.

**************************************************************************************************

Best Performance Award:
G.A.Anto Bethel – CBSE Cluster-V, St.Joseph, Chennai.

Tarun Parandaman - Union Christian, Tournament Chennai.

Nipun Dinesh - St.Joseph’s Tournament, Chennai.

**************************************************************************************************

Girls Basket Ball Team:
Union Christian Tournament District Level 3rd Place.

CBSE – V - entered the pre -quarter finals.

**************************************************************************************************

Tennis -
Chandini Murali, Benaiha Chalce Dona CBSE Cluster –V – entered the pre-quarter finals.

**************************************************************************************************

Swimming:
P.Kumaresh Pandian of Std.IX – CBSE National won 2 Silver medals and 3 Bronze medals held in Bhopal.

South Zone- won 4 Gold medals, 3 silver medals, 1 Bronze medals held in Chennai.

Vatchala Asokan of Std.X took part in the National School games held in Goa Won Silver Medal.

CBSE National – won a Bronze medal

Bhopal South Zone won 3 Silver medals.

Sharan of Std.IV- South Zone - Chennai - won Gold medal.

**************************************************************************************************

SKATING:
P.Aditya of Std.V won 1 Gold and 2 Silver medals in the State Level Tournament. Selected for the Nationals.

**************************************************************************************************

FENCING:
S.Ramraj of Std.X took part in the District Level under 15 and 17.

Foot Ball and Cricket participated CBSE Cluster – V Tournaments.

**************************************************************************************************

INTER-SCHOOL CULTURALS:

Students participate in various interschool Competitions and win accolades for the school.

Swirl – churchpark Photography - Ronak , Praneeth of Std.XII - 2nd prize.

Story writing – Arma Nadeem of Std.XI - 2nd prize.

Quiz - Vineetha , Praneeth, Siddharth - 2nd prize

Orca – Lady Andal Photography – Praneeth and Ronak - 1st prize.

Takeshi’s Castle – Abdullah of Std.XII , Zahid Ahmed of Std. XI – 1st prize.

Treasure Hunt – Vicknesh and Rahul of Std.XII - 1st Prize.

Lyric writing – Rebecca of Std.XII – 1st Prize.

Movie making – Arihant and Tejas Vishal of Std.X – 3rd prize.

Star Burst – Bain School

Lyric writing – Supraja and Jessica of Std.X – 2nd prize.

Wipe out - Faiz Ahmed and Ashik of Std.X – 2nd prize.